Разлика помеѓу преработките на „The Chemical Brothers“

Одземени 10 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Роланд и Симон потоа почнаа да работат како ди-џеи во клубот "Naked Under Leather", во задниот дел на еден паб, во 1992 под името "The 237 Turbo Nutters" (именувани по бројот на нивната куќа на улица Дикенсон во Манчестер и реферненца за нивните Блекбурн рејвинг денови). Двајцата пуштаа хип хоп, техно, и хаус.
 
=== 1.2„The„The Dust Brothers“ (1992–1994) ===
 
Роланд и Симонс се нарекуваа The Dust Brothers по американското продуцентско дуо познато по работата со Бисти бојс. По извесен период започнаа да снемуваат соодветни инструментални хип хоп траки па затоа почнаа да прават свои. Користеа „Хитачи“ хај-фај систем, компјутер, семплер и тастатура, ја снимија "Song To The Siren", која ја семплуваше Дис Мортал Коил. "Song To The Siren" беше издадена во нивната издавачка куќа наречена Дајмонд Рекордс (според прекарот на Ед). Во Октомври 1992, издадоа 500 white label копии во различни денс продавници низ Лондон, но никој не сакаше да ги пушта, велејќи дека се пемногу спори. Му пратија копија на лондонскиот ди-џеј Ендру Ведерал, кој ги направи редовен стартер во на своите ди-џеј сетови. Ведерал исто така потпиша договор со бендот во неговата издавачка куќа Junior Boy's Own. Во Мај 1993,издравачката куќа Junior Boy's Own ја објави песната 'Song To The Siren'.
Во Јуни 1995-та, го издадоа нивниот 4-ти сингл, прв со нивното ново име. "Leave Home" беше издаден од Junior Boy’s Own, како најава за нивниот деби албум. Синглот стана прв хит на листите кој се најде на место број 17.Синглот се задржа на листите се 8 недели, рекорден број на недели на исто место (Освен местото број 1)
 
''1.3.=== "Exit Planet Dust (1995–1996)''" ===
 
Во Јули 1995-та, The Chemical Brothers го издадоа нивниот деби албум Exit Planet Dust (инспирирани од промената на нивното име) под Freestyle Dust/Junior Boy's Own. Албумот се најде на британските топ- листи на место број 9 со вокалот Бет Ортон како гостин во песната "Alive Alone". На крајот синглот се продаде во над милион примероци ширум светот, а исто така се користеше и за саундтракот на ТВ сериите за научна фантастика Virtuality. Накратко откако синглот беше издаден , Chemical Brothers потпишаа договор со Virgin Records. За нивниот следен сингл, “ Life Is Sweet” во Септември 1995-TA, тие повторно повикаа вокал како гостин, нивниот пријател Тим Бургес, пејач од The Charlatans. Синглот се искачи на место број 25 на топ- листите.
Во меѓувреме, во 1996-та, Live Social Volume 1 беше издаден од Хевенли Рекордс,кој стана првиот CD микс на Chemical Brothers' (исклучувајки го Xmas Dust Up, слободниот албум кој излезе во 1994-та изданието на NME). Тоа беше првиот албум на дуото во живо, а воедно и единствен (исклучувајќи го EP Live 05).
 
''1.4.=== Dig Your Own Hole (1997–1998)'' ===
 
Во Март 1997-та, Brothers ја објавија нивата втора трака од нивниот четврти албум по ред, за да му дадат на светот дел од она што може да се очекува од нив. "Block Rockin' Beats" директно се најде на првото место на британската листа, овој пат најверојатно благодарејќи на семплуваниот вокал на Scholly’D и преработката на бас линијата од синглот на 23 Skidoo "Coup". NME ја прогласија за сингл на неделата и изјавија "Чука во вашата глава како штотуку да сте се нашле во базен полн со амил" Подоцна за неа добија Греми Награда за најдобар рок инструментален настап.
Во Мај 1999-та ,Chemical Brothers имаа три настапи во Велика Британија, во Манчестер, Шефилд и Брајтон, нивниот прв настап од декември 1997-та. Истиот месец го објавија нивниот прв оригинален материјал на кој работеле две години, трака наречена "Hey Boy, Hey Girl". Ова беше повеќе хаус верзија отколку хип-хоп. Во тогашните интервјуа, Роланд и Симонс посочија дека траката била инспирирана од ноќите поминати во клубот Гатрашер во Шефилд. Траката беше една од комерцијално достапните траки и го достигна третото место на британската листа.
 
''1.5.=== Surrender (1999)'' ===
 
Tретиот албум Surrender беше издаден во јуни 1999-та година. Во него беа вклучени вокали од Noel Gallagher, Jonathan Donahue од Mercury Rev и Hope Sandoval од Mazzy Star. Како што покажа "Hey Boy, hey girl", албумот повеќе беше ориентиран кон хаус отколку претходните двa. На една од песните на албумот, која се истакнува, Out of control, Bernard Sumner од New Order поддржан од Bobby Gillespie од Primal Scream ги позајмија вокалите. Таа достигна место број 1 на топ- листата на албуми во Велика Британија и беше оценета со високи оценки од страна на печатените медиуми. Музичкиот спот за Let Forever be, режиран од Michael Gondry, кој користи видео и филмски ефекти во описот на кошмарите на една млада жена, исто така, доби големо внимание.
Копија од ЦД- то беше оставена во третата Blue Peter, временска капсула затворена во јануари 2000-та година.
 
''1.6.=== Come with us (2000-2003)'' ===
 
Во јуни 2000-та година, Том и Ед настапија на Pyramid сцената на Glastonbury фестивалот која привлече најголема публика некогаш видена во фестивалската историја. Во август 2000-та година тие настапија пред голема публикаа на главната сцена на Creamfields фестивалот, Ирска .Во декември 2000-та година, Chemical Brothers изведуваа една од нивните нови песни, ""It Began in Afrika" на своите диџеј настапи во Њујорк поддржувајќи ги U2 .
Еlectronic Battle Weapon серијата на промотивни изданија беа обично ново снимените траки на бендот, издадени како промотивен матерјал со цел да им овозможи на диџеите да ги тестираат на клупската сцена и да ја измерат нивната популарност.
 
''1.7.=== Push the button (2004-2006)'' ===
 
Во 2004-та година, Chemical Brothers почнаа да работат на “Push the button”, на својот петти студиски албум, кој има соработкa со Тим Барџис , Kele Okereke и Анвар Superstar , меѓу другите. Албумот бeше издаден на 24-ти јануари 2005-та година.
Во септември 2006-та година, Chemichal Brothers беа првите музичари кои беа вклучени во Tate Tracks. .Tate Modern покани разни групи и композитори да изберат дело кое ги инспирирало од колекцијата на галеријата за модерна модерната уметност и потоа да напишат песна за истото. Rock Drill, на Chemical Brother која беше инспирирана од скулптурата Torso in Metal from The Rock Drill на Џејкоб Епштајн и може да се слушне на слушалките во предниот дел на галеријата.Од октомври 2006-та година, исто така, стана достапна за слушнање онлајн на веб-сајтот на Тate Tracks.
 
''1.8.=== We Are the Night (2007-2009)''===
 
Chemical Brothers го дочекаа јуни 2006-та година со најава на нивниот официјален форум дека дуото работи на нов материјал, конкретно на албум, со името "Chemical 6”. Симонс им соопшти на на сите дека бендот ќе настапува на одберани места во летото 2007-та година, наведувајќи го Рим , а исто и Лондон. Simons е цитиран како вели дека се надева дека дутото ке приреди битка на оружја летото, која веројатно се однесува на серијата "Electronic Battle Weapon " кои се во некоја мера експериментални песни кои бендот понекогаш ги објавува на “white label”
Chemical Brothers направија нова нова трака за во саундтракот на Heroes со наслов "Keep My Composure".
 
''1.9.=== Further and motion picture soundtracks (активни- 2010)'' ===
 
На 30-ти март 2010-та година, бендот објави на нивниот веб-сајт дека нивниот седми студиски албум ќе биде насловен Further и ќе биде издаден на 22-ри јуни, додавајќи дека тоа ќе биде прво издание од овој тип што ке има посебен филм за секоја од 8-те аудио траки”. Филмовите се направени со долгoгодишните визуелни соработници Адам Смит и Маркус Lyall. Албумот е опишан како нивни најголем "психоделичен и мелодичен до сега ". Пред издавањето на албумот, бендот настапи на четири шоуа во мај во Лондонската Roundhouse каде го пуштаа албумот и неговите придружни филмови . Филмовите ќе се најдат на специјалното издание на DVD и на iTunes LP издание.
Две недели по објавувањето во врска со филмот Хана, започна да кружат гласини дека Chemical Brothers имаат снимено дел од мзуиката за филмот Black Swan, по еден пост на Ед Симонс на неговиот Twitter профил. Вториот пост на Chemical Brothers на Twitter профил се чинеше дека го потврдува тоа. На 22-ри ноември 2010-та година, беше издаден музички спот за филмот заедно со трејлерот за филмот . Овој музички спот имаше поинаква верзија од песната " Don’t think" и најави дека на филмот ќе има нова музика со од Chemical Brothers, заедно со многу други уметници. Следниот ден, имињата на осумте песни кои не беа составени од Clint Mansell - главниот композитор на Black Swan беа пуштени во етерот, и Chemical Brothers се најдоа на листата дека придонеле со три нови песни за филмот. На 29-ти ноември, ексклузивното видео беше објавено на rollingstone.com, кои содржи повеќе снимки на алтернативна верзија на "Don't Think".". Работата на Менсел беше објавена следниот ден. Нема најава сеуште дали оригинални песни кои не се од Менсел ќе бидат издадени или не.
 
'''2.== Во живо'''==
 
На Chemical Brothers им се припишува заслугата дека се едни од ретките со вистински електронски дела. Нивните живи настапи се состојат од прикажување психоделичени слики на големите екрани, светла и ласери проектирани над толпата. Постојат шпекулации за тоа колку од нивните живи свирки се однапред снимени, иако тие тврдат на нивната официјална веб страна), дека имаат однапред направено само краток план на редолседот на пресни , а остатокот се микса во живо. Ова може да биде потврдено од оние кои ги посетувале нивните концерти и забележале значителна разлика меѓу отсвирените сетови.
На 27 март 2011-та година предводеа на Ultra Music Festival во Мајами, FL и ја затворија главната сцена за време на викендот. Тие беа и на затворањето на настапот на Coachella Valley Music and Art Фестивалот во петок 15-ти Април, 2011. Chemical Brothers ќе учествуваат во Велика Британија на UK dance фестивалот Creamfields во Cheshire на 27-ми Август 2011 година.
 
3.== Фонт''' ==
'''
 
3.Фонт'''
 
Фонтoт се користи за пишување на "The Chemical Brothers" ,логото е изведено од Sho, дизајнирано од страна на Karlgeorg Hoefer во 1992-ta година. Оиригналнотo лого на “The Chemical Brothers” се разликува само во неколку детали од православното Sho, на пример, во буквите a и b. Mergenthaler Linotype компанијата поседува лиценцата за овој фонт.
50

уредувања