The Chemical Brothers: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Британски музички групи (со користење на HotCat))
Нема опис на уредувањето
Роланд и Симон потоа почнаа да работат како ди-џеи во клубот "Naked Under Leather", во задниот дел на еден паб, во 1992 под името "The 237 Turbo Nutters" (именувани по бројот на нивната куќа на улица Дикенсон во Манчестер и реферненца за нивните Блекбурн рејвинг денови). Двајцата пуштаа хип хоп, техно, и хаус.
 
==== ''1.2„The Dust Brothers“ (1992–1994)'' ====
 
Роланд и Симонс се нарекуваа The Dust Brothers по американското продуцентско дуо познато по работата со Бисти бојс. По извесен период започнаа да снемуваат соодветни инструментални хип хоп траки па затоа почнаа да прават свои. Користеа „Хитачи“ хај-фај систем, компјутер, семплер и тастатура, ја снимија "Song To The Siren", која ја семплуваше Дис Мортал Коил. "Song To The Siren" беше издадена во нивната издавачка куќа наречена Дајмонд Рекордс (според прекарот на Ед). Во Октомври 1992, издадоа 500 white label копии во различни денс продавници низ Лондон, но никој не сакаше да ги пушта, велејќи дека се пемногу спори. Му пратија копија на лондонскиот ди-џеј Ендру Ведерал, кој ги направи редовен стартер во на своите ди-џеј сетови. Ведерал исто така потпиша договор со бендот во неговата издавачка куќа Junior Boy's Own. Во Мај 1993,издравачката куќа Junior Boy's Own ја објави песната 'Song To The Siren'.
 
За разлика од претходните музички остварувања на Chemical Brothers на овој албум се најдоа 303 бас линии и различни вокали ,а исто така го промовираа и синглот "You Are All My Children Now!", кој што е преземен од стар хорор филм A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge.Тоа беше пропратено и со проекција на застрашувачки кловн кои ги кажуваше истите зборови на нивните настапи во живо.
 
 
Еlectronic Battle Weapon серијата на промотивни изданија беа обично ново снимените траки на бендот, издадени како промотивен матерјал со цел да им овозможи на диџеите да ги тестираат на клупската сцена и да ја измерат нивната популарност.
 
''1.8.We Are the Night (2007-2009)''
 
Chemical Brothers го дочекаа јуни 2006-та година со најава на нивниот официјален форум дека дуото работи на нов материјал, конкретно на албум, со името "Chemical 6”. Симонс им соопшти на на сите дека бендот ќе настапува на одберани места во летото 2007-та година, наведувајќи го Рим , а исто и Лондон. Simons е цитиран како вели дека се надева дека дутото ке приреди битка на оружја летото, која веројатно се однесува на серијата "Electronic Battle Weapon " кои се во некоја мера експериментални песни кои бендот понекогаш ги објавува на “white label”
 
Electronic Battle Weapon 8 и 9 дебитираа на BBC Radio 1 на Пит Тонг покажани на 8-ми декември 2006-та. Двојната плоча беше конечно издадена само пред очекуваната Новогодишна свирка на Chemical Brother’s во познатиот Turnmills во Лондон Плоча имаше ограничено издание ширум светот и беше добро примена од страна на фановите, DJ-ите и критичарите. Electronc Battle Weapon 8 на околу шест и пол минути е многу различна во стилот на " big acid "кои се однесуваше на поранешните електронски битки. Таа се карактеризира со "силни удари на тапаните" со зголемена линија на синтисајзерот , и за многумина е една од најпознатите еуфорични песни кои Chemical Brothers ги имаат издадено. Верзијата на оваа песна се наоѓа на албумот We Are The Night и е насловена како " Saturate”. Electronic Battle Weapon 9 е типична денс трака на Chemical Brothers заедно со нивниот претпознатлив знак,вокали со сирени и и основни трајбл мелодии.
Дуото исто така, настапи на промоцијата за Wii видео играта .
 
Ноќта на 1 септември 2007-та година Chemical Brothers настапија на главната сцена на Electric Picnic пред публика од околу 20.000. Chemical Brothers се појавија во Лос Анџелес на 29 септември 2007-та година, на 13 годишнината на Nocturnal Wonderland фестивалот.
 
Дуото беше еден од главните изведувачи на Roskilde Festival 2008 година во Данска.Фестивалот се одржува од 3-6 јули и е најголемиот фестивал во Северна Европа.
50

уредувања