Разлика помеѓу преработките на „Бахами“

Одземени 12 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|leader_name2 = [[Артур Кулкс]]
|leader_title3 = [[Премиер на Бахамите|Премиер]]
|leader_name3 = [[Хјуберт ИнграхамИнгрем]]
|legislature = [[Парламент на Бахамите|Парламент]]
|upper_house = [[Сенат на Бахамите|Сенат]]
{{Главна|Политика на Бахамите}}
[[Податотека:BahamianParliamentPanorama.jpg|thumb|Дводомниот парламент на Бахамите во Насау.]]
[[Податотека:Hubert Ingraham.jpg|thumb|150px|Премиерот [[Хјуберт ИнграхемИнгрем]]]]
 
Бахамите се [[Суверенитет|суверена]] [[Независност|независна]] нација. ПТрадиционално, политички и правно се во блиска соработка со [[Обединетото Кралство]]. Државата е парламентарна демократија во која опстојуваат, меѓу останатите, две големи партии: [[Слободно Национално Движење на Бахамите|Слободно Национално Движење]] и [[Прогресивна Либерална Партија на Бахамите|Прогресивна Либерална Партија]]. Бахамите се членка на [[Комонвелт на Нациите|Комонвелтот на Нациите]] и поради тоа на чело, формално, е кралицата [[Елизабета II]], што автоматски државата ја прави и уставна монархија. Како претставник на кралицата во државата е [[Генерален гувернер на Бахамите|генералниот гувернер]]. Сегашен генерален гувернер на Бахамите е [[Артур Фулкс]].
Законодавната моќ ја има дводомниот парламент кој се состои од [[Собрание на Бахамите|Собранието]] (долниот дом) со 41 член, кои се избрани од дистриктите, и [[Сенат на Бахамите|Сенатот]] со 16 члена чиишто членови се назначени од генералниот гувернер вклучувајќи девет по предлог на премиерот, четири по предлог на лидерот на опозицијата и три по предлог на премиерот по консултација со лидерот на опозицијата. Собранискиот дома ги извршува сите главни законодавни функции. Бидејќи е под системот на Вестминстер, премиерот може да го распушти парламентот и да свика општи избори во кое било време во период од 5 години.
 
[[Премиер на Бахамите|Премиерот]] е шеф на владата на Бахами и најчесто е лидер на владеачката партија во земјата. Извршната власт е во рацете на неговиот кабинет на министри, кои пак ги назначува самиот премиер, со подршка од Собранието. Сегашен премиер на Бахамите е [[Хјуберт ИнграхамИнгрем]]. Судскиот систем во државата е независен.
 
== Адиминистративна поделба ==