Разлика помеѓу преработките на „Бахами“

Додадени 12 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
== Географија и клима ==
{{MainGlavna|Географија на Бахамите}}
[[Податотека:BahamasOMC.png|left|200px|thumb|Карта на Бахамите.]]
 
Климата на Бахамите е [[Суптропска клима|суптропска]] и [[Тропска клима|тропска]] и воглавно зависи од [[Голфска струја|Голфската струја]], која има влијание особено во зимскиот период.<ref>[http://www.eoearth.org/article/Bahamian_dry_forests Location and General Description] Bahamian dry forests, The Encyclopedia of Earth</ref> Исто така, струјата има значителен удел на климата во летниот, есенскиот и пролетниот период кога има појави на урагани. До денес нема запис и нема пријавено многу ладни температури и најмногу може температурата да падне до 2 или 3 степени. Во јануари [[1977]] година бил забележан пад на [[снег]] помешан со [[дожд]],<ref>[http://www.islandnet.com/~see/weather/almanac/arc2002/alm02jan.htm The Weather Doctor]</ref> кога температурата била од 4 до 5 степени.<ref>[http://www.esl.lsu.edu/quicklinks/publications/pdfs/thermalhistory.pdf Walker, N.D., Roberts, H.H., Rouse, L.J. and Huh, O.K. (1981, November 5). ''Thermal History of Reef-Associated Environments During A Record Cold-Air Outbreak Event''. Coral Reefs (1982) 1:83-87]</ref>
 
== ВладаУправа и политика ==
{{MainГлавна|Политика на Бахамите}}
[[Податотека:BahamianParliamentPanorama.jpg|thumb|Дводомниот парламент на Бахамите во Насау.]]
[[Податотека:Hubert Ingraham.jpg|thumb|150px|Премиерот [[Хјуберт Инграхем]]]]