Разлика помеѓу преработките на „Стар Свет“

Додаден 31 бајт ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: мини|десно|250п|Карта на „стариот свет“ ([[Птоломеј, копија о...)
 
с
[[Податотека:Ptolemy World Map.jpg|мини|десно|250п|Карта на „стариот свет“ ([[Птоломеј]], копија од XV век)]]
 
'''Стариот свет''' е поим што се однесува на [[свет]]от како што бил познат во [[антика]]та и [[среденСреден век|средниотСредниот век]]. Се користи во контекст на и наспроти „[[Нов свет|Новиот свет]]“ (т.е. [[Америка]]).
 
Во стариот свет спаѓаат [[Африка]], [[Азија]] и [[Европа]] (збирно наречени [[Афроевроазија]]) и околните острови (или барем оние краишта за кои се знаело пред XV век).
 
Поимувањето за светот како целина од три континенти датира од антиката. [[Птоломеј]] и другите антички географи ги исцртувале границите на светот долж реките [[Нил]] и [[Дон (река)|Дон]]. Ова гледиште предоминирало и во текот на средниотСредниот век и раниот [[ран новНов век|раниот Нов век]].
 
==Поврзано==
*[[Афроевроазија]]
*[[Големите географски откритија]]
*[[Age of Exploration]]
*[[Источна Полутопка]]
*[[Далечен Исток]]