Разлика помеѓу преработките на „Новак Ѓоковиќ“

Одземени 32 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
{{Внимание}}
{{Инфокутија Тенисер
| име на играчот = Новак Ѓоковиќ
{{MedalBottom}}
 
Новак Џоковиќ,Ѓоковиќ (роден на 22 мај 1987 година) е српски професионален тенисер кој се наоѓа на второ место во Светот на АТП листата (Сојуз на тениски професионалци).
'''Новак Џоковиќ'''
 
Новак Џоковиќ, роден на 22 мај 1987 година е српски професионален тенисер кој се наоѓа на второ место во Светот на АТП листата (Сојуз на тениски професионалци).
 
Тој има освоено две [[Гренд Слем титули]], во 2008 година и во 2011 година на шампионатот [[Австралијан Опен]], со што стана првиот тенисер кој ја претставувал Србија и освоил [[Гренд Слем]] титула во поединечна категорија, и најмладиот играч кој стигнал до полуфинале на еден [[Гренд слем тунир]], одделно и последователно. Тој е исто така еден од четирите играчи (заедно со [[Давид Налбандијан]], [[Рафаел Ферер]] и [[Рафаел Надал]]) кој го победил [[Роџер Федерер]] трипати во една календарска година. Тој е исто така еден од трите играчи (заедно со [[Налбандијан]] и [[Николај Давиденко]]) кој ги победил и [[Федерер]] и [[Надал]] во еден ист турнир двапати, постигнувајќи го тој подвиг кога го освои [[илјадитиот Мастерс во Индијан Велс во 2011 година]]. Тој е исто така најмладиот играч од поновата ера кој ги победил трите најдобри тенисери еден по друг кога во [[Роџерс купот во 2007 година]] тој ги победи третиот во светот [[Енди Родик]], вториот [[Рафаел Надал]] и првиот [[Роџер Федерер]]. Тој е еден од двајцата играчи кои го победиле [[Федерер]] во полуфиналната фаза или подоцна на еден [[Гренд Слем турнир]], како и на последователни турнири.(покрај [[Надал]]).
 
На 28 април 2011 година во [[Белград]], [[Патријархот на Србија Иринеј]] , му го предаде на Џоковиќ [[Oрденот на Св. Сава]] од 1 класа, [[Српската Православна Црква]]. Орденот му беше даден на него бидејќи тој искажа љубов спрема црквата, и обезбеди помош за српскиот народ, црквите и манастирите на [[Српската Православна Црква]], особено во [[Косово]] и [[Метохија]].
 
==Во поновата култура==
 
Во 2010 година, Српскиот блуз-рок бенд [[Зона Б]] ја сними песната “Џокер” која му ја посвети на Џоковиќ.
 
==Поврзан0==
==Исто така проверете==
*[[Споредба на тенискиот перформанс во временски интервали (мажи) ]]
*[[Дејвис куп тимот на Србија]]