Ѓорѓи Николов: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Учителствал во [[Јакоруда]] и влегол во Организацијата. По откритијата на властите се засолнил во чепинското село [[Велинград|Лажани]], Бугарија. Учествувал во [[Илинденското востание]] како војвода на чета и помагал при повлекувањето на бегалците кон Бугарија.
 
По погромот на востанието е четник при [[Георги Скрижовски]] во неговиот роден [[Разлог]]. Во [[Првата балканска војна|Балканската војна]] во 1912 година заедно со [[Лазар Топалов]] е на чело на чета, која учествува во ослободувањето на Разлог. По војната во 1914 година е избран за градоначалник на [[Белица (појаснување)|Белица]]. Убиен е во 1916 година од политички противници <ref>Енциклопедия Пирински край. Том 2, Благоевград, 1999, стр. 50.</ref><ref>Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 117 - 118.</ref>.
 
== Извори ==