Ѓорѓи Николов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.468 бајти ,  пред 11 година
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
'''Георги Николов Поп Теофилов''' бил македонски револуционер учесник во македонското револуционерно движење и деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
== Биографија ==
Николов е роден 1883 година во [[Разлог|Разлошко]] село [[Белица (појаснување)|Белица]], тогаш во [[Отоманската империја]]. Потекнувал од родот ''Поп Теофилови''. Татко му Никола Поп Теофилов бил учесник во [[Кресненско востание|Кресненското востание]], неговиот брат Теофил Николов бил член на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], а неговиот вујко [[Лука Поп Теофилов]] бил егзархиски учител во [[Сер]], [[Неврокоп]], [[Мелник]] и [[Банско]] и основач на револуционерната комитет во Разлог, еден од првите раководители на Организацијата. Георги завршил беличкото училиште во 1896 година и до 1898 година учел во [[Солунска машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“|Солунската машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“]] и во [[Серско педагошко училиште|Серското педагошко училиште ]].
 
== Извори ==