Анри Динан: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 година
[непроверена преработка][непроверена преработка]
===''' Алжир '''===
 
[[File:Henry_Dunant-young.jpg|мини|десно|190п180п|Анри Динан околу 1860 год.]]
Во 1853 год. Динан ги посетил [[Алжир]], [[Тунис]] и [[Сицилија]], по должност на компанијата посветена на ,,колониите на Сетиф’’. И покрај краткото искуство што го имал, тој успешно ја извршил својата должност. Инспириран од патувањето, тој ја напишал својата прва книга со наслов ,,Извештај од регенството во Тунис’’(Notice sur la Régence de Tunis), издадена во 1858 год.
63

уредувања