Анри Динан: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 година
[непроверена преработка][непроверена преработка]
===''' Нобелова награда за мир '''===
 
[[File:Jean Henri Dunant Monument.jpg|мини|десно|180п190п|Споменик на Анри Динан во Вага Вага, Австралија]]
Во 1901 год., Динан ја добил првата [[Нобелова награда за мир]] за неговата улога во оновањето на Меѓународното движење на Црвен крст и иницирањето на Женевската конвенција. [[Норвешка|Норвешкиот]] воен лекар, Ханс Даае, кој добил копија од книгата на Милер, го застапувал случајот на Динан пред Нобеловиот комитет. Наградата му била доделена и на [[Франција|Францускиот]] пацифист, [[Фредерик Паси]], основач на Лигата за мир, кој заедно со Динан активно дејствуал и во Алијансата за ред и цивиизација. Официјалните честитки кои ги добил од Меѓународниот комитет конечно го претставиле обновувањето на репутацијата на Динан:
 
63

уредувања