Анри Динан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 153 бајти ,  пред 11 година
[непроверена преработка][непроверена преработка]
===''' Враќање во јавното сеќавање '''===
 
[[File:Henry Dunant Heiden.jpg|мини|десно|190п|Споменик на [[Анри Динан]] во [[Хајден]], [[Швајцарија]]]]
Во септември 1895 год., Георг Баумбергер, главниот издавач на весникот Остшвајц во Св.Гал, напишал статија за основачот на Црвен крст, со кого се запознал и разговарал за време на една прошетка која се случила пред една година. Статијата со наслов ,,Анри Динан, основачот на Црвениот крст”, се појавила во германското списание ''Убер ланд унд мер'', а наскоро била препечатена и во други изданија низ Европа. Статијата имала големо влијание?, па тој одново добил внимание и поддршка. Ја добил швајцарската награда Бине-Фендт, како и нота од [[Папа Лав XIII|Папата лав XIII]]. Благодарение на неговата поддршка од руската царица и вдовица, Марија Феодоровна, како и на други донации, неговата финансиска состојба значително се подобрила.
63

уредувања