Разлика помеѓу преработките на „Смиле Наумовски“

Одземени 37 бајти ,  пред 9 години
 
== Биографија ==
Смиле Наумовски - Брсјак е роден на {{роден на|2|мај|1951}} година во с. [[Годивје]], [[Охридско]]. Завршил [[Филозофски факултет во Скопје]]. РаботелРаботи како наставник по македонски јазик во [[Охрид]], а моментално работии како наставник по граѓанска култура и библиотекар во едно од училиштата во Охрид. Член на ДПМ од [[1995]] година.
Добитник е на наградата „Студентски збор“ за најуспешна дебитантска книга за 1978 година.<ref>Маринела Јовановиќ, Нада Филева: „Мал охридски литературно-научен лексикон“, Охрид, 2002</ref> и добитник на награда за најдобар расказ на државно ниво во 2007 год. на конкурсот по повод 20-годишнината од смртта на Живко Чинго. Негови песни се преведувани на српски, хрватски, албански, бугарски и италијански, а со расказ е застапен во антологијата на македонски раскази на руски јазик издадена во 2009 год. во Москва.
 
Анонимен корисник