Разлика помеѓу преработките на „Брза храна“

Додадени 1.365 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''''Брза храна''''' thumb|Типичен оброк во САД Брза храна ( п...)
 
{{без извори}}
'''''Брза храна'''''
{{внимание}}
{{вики}}
[[File:Flickr jef 31871680--In-N-Out Cheeseburgers.jpg|thumb|Типичен оброк во САД]]
 
Брза храна ( позната и како Брза Ресторанска Услуга во самата индустрија) , претставува термин за храната која што може да биде подготвена и сервирана за многу брзо време. Додека еден оброк со кратко време на подготовка може да се смета за Fast Food (Брза храна) , својствено терминот соодветствува на храна продадена во ресторан или во продавница, со состојки претходно загреани или претходно приготвени и на тој начин сервирани на купувачот во спакувана форма за Земање/Носење (Take away/Take out). Терминот Fast Food беше препознат во речник на Merriam–Webster(Мериам-Вебстер) во 1951 година.
 
 
“Немаш потреба од никотин или некоја друга дрога за да станеш зависен, ти создаваш желба. Мислам дека ке дознаеме дека индустријата на брзата храна не беше во целост во конфликт со потрошувачите”.
 
 
 
[[Категорија:Исхрана]]
 
[[ar:وجبات سريعة]]
[[az:Fəstfud]]
[[bn:ফাস্ট ফুড]]
[[zh-min-nan:Sok-si̍t]]
[[be:Фаст-фуд]]
[[be-x-old:Фаст-фуд]]
[[bg:Бързо хранене]]
[[ca:Menjar ràpid]]
[[cs:Fast food]]
[[co:Fast food]]
[[da:Fastfood]]
[[de:Fastfood]]
[[en:Fast food]]
[[es:Comida rápida]]
[[eo:Rapidmanĝejo]]
[[eu:Janari laster]]
[[fa:غذای فوری]]
[[fr:Restauration rapide]]
[[ga:Mearbhia]]
[[gl:Comida rápida]]
[[gu:ફાસ્ટ ફૂડ]]
[[ko:패스트 푸드]]
[[hr:Brza hrana]]
[[id:Makanan siap saji]]
[[is:Skyndibiti]]
[[it:Fast food]]
[[he:מזון מהיר]]
[[kn:ಸಿದ್ಧ ಆಹಾರ (ತ್ವರಿತ ಖಾದ್ಯ)]]
[[ka:ფასტფუდი]]
[[lv:Ātrā ēdināšana]]
[[lt:Greitas maistas]]
[[li:Fastfood]]
[[hu:Gyorsétterem]]
[[nl:Fastfood]]
[[ja:ファーストフード]]
[[no:Hurtigmat]]
[[nn:Snøggmat]]
[[pl:Fast food]]
[[pt:Fast-food]]
[[ru:Быстрое питание]]
[[scn:Fast food]]
[[simple:Fast food]]
[[sk:Rýchle občerstvenie]]
'''''[[sr:Брза храна''''']]
[[fi:Pikaruoka]]
[[sv:Snabbmat]]
[[ta:துரித உணவு]]
[[te:ఫాస్ట్ ఫుడ్]]
[[th:อาหารจานด่วน]]
[[tr:Fast food]]
[[uk:Фаст-фуд]]
[[vi:Thức ăn nhanh]]
[[zh-yue:快餐]]
[[zh:快餐]]
3.883

уредувања