Разлика помеѓу преработките на „Бесправно доселување“

нема опис на уредувањето
 
===Бразил===
[[File:Saopaulo paulista.jpg|thumb|right|250px|Глетка на [[Сао Паоло]] од воздух, каде што живеат поголем дел од нелегалните имигранти.]]
[[Бразил]] веќе долго време е дел од дестинациите за меѓународна имиграција. Во 2009 година владата го проценила бројот на непријавени имигранти на околу 200 000, а пак една католичка добротворна организација, која работи со имигранти, изјавила дека во Бразил има 600 000 илегалци (од кои 75 000 се од Боливија). Истата година бразилскиот парламент одобри амнестија, со која започна период од шест месеци во кој сите странци можеа да побараат легализација без оглед на нивниот претходен правен статус. Во 1998 година Бразил последен ги легализираше сите имигранти. Исто така чести се и билатералните договори ,кои се потпишани во 2005 година и се едни од оние кои во Боливија ја промовираа легализацијата на сите имигранти .
 
89

уредувања