Финска православна црква: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ред 6:
| independence = 1917
| recognition = Автономна црква од 1923 година дадена од Цариградската патријаршија
| primate= [[Архиепископ]] на [[KareliaКарелија]] andи allна цела [[FinlandФинска]], [[Leo (Makkonen) of Finland|Leo (Makkonen)]]Лав
| headquarters=[[Куопио]], [[Финска]]
| territory= [[Финска]]
Ред 28:
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Православни цркви]]
[[Категорија:Христијанство во Финска]]
[[Категорија:Национални цркви по земја]]
[[Категорија:Членови на Светскиот црковен совет]]
[[Категорија:Цариградска патријаршија]]
 
[[ar:الكنيسة الأرثوذكسية الفنلندية]]