Финска православна црква: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Orthodox Church|
| show_name = Finnish Orthodox Church
| image = [[File:Finnish Orthodox Church logo.gif]]
| caption = Coat of arms
| founder = [[Nicholas II]] in 1892
| independence = 1917
| recognition = [[Autocephaly#Autonomy|Autonomy]] recognised in 1923 by the [[Ecumenical Patriarchate of Constantinople]] and in 1957 by the [[Russian Orthodox church]].
| primate= [[Archbishop]] of [[Karelia]] and all [[Finland]] [[Leo (Makkonen) of Finland|Leo (Makkonen)]]
| headquarters=[[Kuopio]], [[Finland]]
| territory= [[Finland]]
| possessions=[[Estonia]]
| language=[[Finnish language|Finnish]], [[Swedish language|Swedish]], [[Russian language|Russian]], [[Greek language|Greek]]
| population=58 000<ref name=number_of_orthodox>http://www.vaestorekisterikeskus.fi/vrk/files.nsf/files/8D472F6577A900F6C225730C004EDAFB/$file/Taskutieto_2007.pdf</ref>
| website=[http://www.ort.fi/ Finnish Orthodox Church]
}}
'''Финската Православна црква''' ([[фински]]: ''Suomen ortodoksinen kirkko'') е автономна црква под јурисдикција на [[Цариградската патријаршија]].
 
По [[Октомвриска револуција|Октомвриската револуција]], Финска добила независност. Во независната држава, православната црква добила статус на државна религија, заедно со лутеранската црква. Во [[1921]] година, московскиот патријарх Тихон и доделил статус на автономна црква. Согледувајќи го хаосот кој се вршел над [[Руска Православна црква|Руската Православна црква]] во Русија, Финската црква се обратила кон [[Цариградската патријаршија]] со молба за признавање. Така, на [[6 јули]] [[1923]] година, Финската Православна црква добила статус на автономна црква со ранг на архиепископија под јурисдикција на [[Цариградската патријаршија]].
Главното седиште на православните христијани било во [[Република Карелија|Карелија]]. По крајот на [[ВтортатаВтората светска војна]], населението се раселило по целата земја, и со ова биле основани нови парохии. Во [[1950]] година биле основени две епархии, кои ја опфаќале целат земја. За централниот дел од земјата била основена Карелска епархија, а за јужниот, Хелсиншка епархија.
 
Денеска, црквата има ранг на автономна во рамките на Цариградската патријаршија. На чело на црквата се наоѓа архиепископот карелски и на сите Финци, Лав. Црквата денеска има три епархии, 24 парохии и два манасдтира. Црквата го користи грегоријанскиот календар.
 
== Наводи ==
{{наводи}}