Финска православна црква: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Главното седиште на православните христијани било во Карелија. По крајот на Втортата светска војна, населението се раселило по целата земја, и со ова биле основани нови парохии. Во 1950 година биле основени две епархии, кои ја опфаќале целат земја. За централниот дел од земјата била основена Карелска епархија, а за јужниот, Хелсиншка епархија.
 
Денеска, црквата има ранг на автономна во рамките на Цариградската патријаршија. На чело на црквата се наоѓа архиепископот карелски и на сите Финци, Лав. Црквата денеска има три епархии, 24 парохии и два манасдтира. Црквата го користи грегоријанскиот календар.