Разлика помеѓу преработките на „Штитовидни“

Одземени 4 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{ацтоматскаавтоматска таксокутија
|image = Umbella.jpg
|image_width =
Според оваа дефиниција, најпознати членови на овој ред се [[морков]]от, [[целер]]от, [[магдонос]]от и [[бршлен]]от.
 
Редот Штитовидни спаѓа во групата [[Астериди]] во рамките на [[евдикоти]]те, според опишаното во системот APG III. Во тие рамки, Штитовидните спаѓаат во [[таксономски ранг|нерангираната]] група наречена „Кампанулиди“,<ref name="winkworth2008"> Richard C. Winkworth, Johannes Lundberg, and Michael J. Donoghue. 2008. "Toward a resolution of Campanulid phylogeny, with special reference to the placement of Dipsacales". ''Taxon'' '''57'''(1):53-65. </ref> а во рамките на Кампанулидите, припаѓа на [[кладаклад]]таот позната според [[филогенетско дрво|филогенетската номенклатура]] како „Apiidae“.<ref name="cantino2007">{{цитирање | author = Philip D. Cantino, James A. Doyle, Sean W. Graham, Walter S. Judd, Richard G. Olmstead, Douglas E. Soltis, Pamela S. Soltis, and Michael J. Donoghue | year = 2007 | title = Towards a phylogenetic nomenclature of ''Tracheophyta'' | journal = Taxon | volume = 56 | issue = 3 | pages = 822–846 | url = http://www.phylodiversity.net/donoghue/publications/MJD_papers/2007/164_Cantino_Taxon07.pdf | doi = 10.2307/25065865}}</ref> Во 2010 Штитовидните се прогласени за поткладапотклад на [[Дренови]]те (''Cornaceae''), кои ги опфаќаат Штитовидните, [[Paracryphiales]] и [[Чешленковидни]]те (''Dipsacales'').<ref name="tank2010">{{cite doi|10.1600/036364410791638306}}</ref>
 
==Историја==