Разлика помеѓу преработките на „Полинезија“

Додадени 157 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: tk:Polineziýa)
[[Податотека:Pacific Culture Areas.jpg|thumb|right|300px|Карта на Полинезија.]]
[[File:Polynesian Migration mk.svg|thumb|right|300px|Карта на историските правци на миграција во Полинезија.]]
 
'''Полинезија''' е регион во [[Океанија]]. Името на регионот е о старогрчки зборови што во превод значи „многу острови“. Самиот регион е составен од повеќе од 1000 острови распоредени во централниот и јужниот дел од [[Тихиот Океан]]. Луѓето кои живеат во овој регион географски се нарекуваат [[Полинезијци]] и споделуваат голем број сличности.<ref name=trh>{{цитирана книга
|url=http://www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-BucViki-t1-body-d1-d7.html