Разлика помеѓу преработките на „Тувалу“

Одземен 41 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Тувалу''' е [[Полинезија|полинезиска]] [[островска нација]], лоцирана во [[Тихи Океан|Тихиот Океан]] на пола пат помеѓу [[Хаваи]] и [[Австралија]], јужно од [[Екватор|Екваторот]] и во близина на [[Кирибати]].
 
Се состои од девет [[корал|корални]] [[атол]]и од кои осум се населени, од каде доаѓа името на земјата, кое на [[тувалуански јазик]] значи "Осум стојат заедно". Со исклучок на [[Ватикан]], тоа го има најмалиот број на жители помеѓу независните нации. Тувалу порано беше познат како '''Елиски Острови'' или ''Лагунски Острови''.
 
Поради нивната мала висина (5 метри максимум), островите кои ја сочинуваат оваа нација се загрозени од било каков [[пораст на морското ниво]]. Населението може ќе се евакуира во текот на следните децении во [[Нов Зеланд]], или [[Ниуе]], мал пацифички [[остров]] (автономен, но поврзан со Нов Зеланд), што не е загрозен од порастот на морското ниво, но има опаѓачка популација.