Разлика помеѓу преработките на „Долмабахче“

Додаден 1 бајт ,  пред 9 години
с
Бот Менува: nl:Dolmabahçepaleis; козметички промени
с (Бот Менува: nl:Dolmabahçepaleis; козметички промени)
Самата изградба довела да империјата се доближи до банкрот и да стане финансиски зависна од надворешни извори односно земји. Долмабахче е првиот дворец кој бил изграден во европски стил. Од неговата изградба со 1922 година служел како главна резиденција на султанот. По ова, овде живеел и таткото на турската нација, [[Мустафа Кемал Ататурк]].
 
== Карактеристики ==
 
Должината на дворецот е 600 м, плоштината е 45 000 м2, со вкупно 285 стаи, 6 хамами и 68 бањи. Самата фасада на Долбабахче ја покажува класична европска зграда со две страни. Сепак, внатрешноста на зградата е со типичен отомански стил. Дизајнот на палатата е по западен образ и вклучува елементи од барок, рококо и неокласицизам, преплетени со традиционалното отоманско искуство и култура.
При посета на Долмабахче, дозволено е да се разгледа само неговиот административен дел или само харемот.
 
== Сала Мујадеде ==
 
Едно од најзабележителните работи во палатата е салата Мујадеде, кој се наоѓа на 2000 м2, со висина од 36 метри. Подот, кој зафаќа површина од 124 м2 е покриен со килим од европски дизајн. Овде се наоѓа и најголемиот лустер, кој бил изработен во Англија и кој тежи 4,5 тони.
[[lv:Dolmabahčes pils]]
[[hu:Dolmabahçe palota]]
[[nl:Dolmabahçe-paleisDolmabahçepaleis]]
[[ja:ドルマバフチェ宮殿]]
[[pnb:دولما باغچہ محل]]