Махараштра: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
'''Махараштра''' е сојузна држава во [[Индија]] со површина од 307.713 km² и 96.752.247 жители (сос: 1. јан. 2001). Густината на населението е 314 жит./km². Втора е по население, а трета по површина во Индија. Најголемиот индиски град [[Мумбај]] (поранешен Бомбај) е главен град на Махараштра.
[[Податотека:DowntownBombay.jpg‎|thumb|leftдесно|300px|Поглед на Мумбај]]
 
 
 
 
== Географија ==