Разлика помеѓу преработките на „Ратко Младиќ“

Одземен 591 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
По Младиќ се води меѓународна потрага за да биде изведен на судење за обвинувањата за геноцид и воени злосторства во врска со [[опсадата на Сараево]] (1992-1995) и [[масакрот во Сребреница]] (1995) пред Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија во Хаг.<ref>[http://www.un.org/icty/indictment/english/mla-ai021010e.htm Ratko Mladic - Amended Indictment], from the [[United Nations|UN]] [http://www.un.org/icty/ ICTY]’s website, 10 октомври, 2002</ref>
 
'''==Апсење'''==
 
Генерал Ратко Младиќ ебил уапсен на 26. мај 2011. година во Лазарево кај [[Зрењанин]]. ВесттаВеста за апсењето ја потврдипотврдил председателот на Република Србија - Борис Тадиќ на прес конференција во Белград. Ратко Младиќ не се криеше под туѓо име како што првобитно беше објавено.
 
Покажавме дека самаме во Европа и дека сакаме да го подигнеме својот кредибилитет во меѓународната јавност
— Борис Тадиќ
 
На апсењето на Ратко Младиќ, претходеше посетата на главноиот тужител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц во Белград во средината на мај 2011.
 
== Наводи ==