Разлика помеѓу преработките на „Ратко Младиќ“

Додадени 6 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
По Младиќ се води меѓународна потрага за да биде изведен на судење за обвинувањата за геноцид и воени злосторства во врска со [[опсадата на Сараево]] (1992-1995) и [[масакрот во Сребреница]] (1995) пред Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија во Хаг.<ref>[http://www.un.org/icty/indictment/english/mla-ai021010e.htm Ratko Mladic - Amended Indictment], from the [[United Nations|UN]] [http://www.un.org/icty/ ICTY]’s website, 10 октомври, 2002</ref>
 
'''Апсење'''
 
Генерал Ратко Младиќ е уапсен на 26. мај 2011. во Лазарево кај Зрењанин. Вестта за апсењето ја потврди председателот на Република Србија Борис Тадиќ на прес конференција во Белград. Ратко Младиќ не се криеше под туѓо име како што првобитно беше објавено.
Анонимен корисник