Разлика помеѓу преработките на „Ратко Младиќ“

Додадени 887 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: cy:Ratko Mladić)
Младиќ претходно бил на повеќе високи функции во [[ЈНА]], а долго време (1965-1989) поминал и како висок офицер во третата армиска област на ЈНА со седиште во Скопје.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.un.org/icty/transe5&18/960711IT.htm|title=International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia|publisher=UN|accessdate=2008-07-26}}</ref>
 
По Младиќ се води меѓународна потрага за да биде изведен на судење за обвинувањата за геноцид и воени злосторства во врска со [[опсадата на Сараево]] (1992-1995) и [[масакрот во Сребреница]] (1995) пред Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија во Хаг.<ref>[http://www.un.org/icty/indictment/english/mla-ai021010e.htm Ratko Mladic - Amended Indictment], from the [[United Nations|UN]] [http://www.un.org/icty/ ICTY]’s website, 10 октомври, 2002</ref> До денес (јули 2009), тој е во бегство.
 
Апсење
 
Генерал Ратко Младиќ е уапсен на 26. мај 2011. во Лазарево кај Зрењанин. Вестта за апсењето ја потврди председателот на Република Србија Борис Тадиќ на прес конференција во Белград. Ратко Младиќ не се криеше под туѓо име како што првобитно беше објавено.
 
Покажавме дека самаме во Европа и дека сакаме да го подигнеме својот кредибилитет во меѓународната јавност
— Борис Тадиќ
 
На апсењето на Ратко Младиќ, претходеше посетата на главноиот тужител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц во Белград во средината на мај 2011.
 
== Наводи ==
Анонимен корисник