Разлика помеѓу преработките на „Хот Денс Клуб Песни“

Додадени 2.799 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Менува: pt:Hot Dance Club Songs)
'''Хот Денс Клуб Песни''' (анг. ''Hot Dance Club Songs''') табелата од ''[[Билборд (магазин)|Билборд]]''<ref>{{cite web|url=http://www.billboard.com/bbcom/ask-bb/ask-billboard-paulina-rubio-black-eyed-peas-1003984124.story|title=Ask Billboard|last=Trust |first=Gary|date=June 12, 2009 |work=Billboard|publisher=Nielsen Business Media, Inc|accessdate=2009-06-12}} {{Dead link|date=October 2010|bot=H3llBot}}</ref> (позната и како '''Club Play Singles''', а порано позната како '''Hot Dance Club Play''' и '''Hot Dance/Disco''') е неделна национална табела н ана песни кои се најпопуларни во американското диско. Собирани се од диџеи кои прво морат да поминат одредени критериуми за да поднесуваат песни на ''Билборд''.
{{без извори}}
 
'''Hot Dance Club Songs''' табелата од ''[[Билборд (магазин)|Билборд]]''<ref>{{cite web|url=http://www.billboard.com/bbcom/ask-bb/ask-billboard-paulina-rubio-black-eyed-peas-1003984124.story|title=Ask Billboard|last=Trust |first=Gary|date=June 12, 2009 |work=Billboard|publisher=Nielsen Business Media, Inc|accessdate=2009-06-12}} {{Dead link|date=October 2010|bot=H3llBot}}</ref> (позната и како '''Club Play Singles''', а порано позната како '''Hot Dance Club Play''' и '''Hot Dance/Disco''') е неделна национална табела н а песни кои се најпопуларни во американското диско. Собирани се од ''Билборд''.
Моменталната број-еден песна на табелата Хот Денс Клуб Песни од 4 јуни, 2011 е „[[Original Sin (песна од INXS)|Original Sin]]“ од [[INXS]] заедно со [[Роб Томас (музичар)|Роб Томас]] и [[Диџеј Јалеидис]]<ref>{{cite news|url=http://www.billboard.com/#/column/chartbeat/chart-highlights-adult-contemporary-country-1005198052.story|title=Chart Highlights: Adult Contemporary, Country Songs & More|work=Billboard|publisher=Nielsen Business Media|accessdate=2011-05-23}}</ref>
 
==Табелатни пресвртници==
*Артисти со најмногу број-еден хитови на ''Хот Денс Клуб Песни'':
:1. [[Мадона]] — 40<ref name="kristinew">{{cite web|url=http://www.billboard.com/#/column-chartbeat/the-power-of-kristine-w-1004071997.story|title=The Power Of Kristine W|publisher=[[Billboard (magazine)|Billboard]]|last=Trust|first=Gray|accessdate=2010-03-02}}</ref>
:2. [[Џенет Џексон]] — 19<ref name="kristinew"/>
:3. [[Дона Самер]]<sup>1</sup> — 16<ref>{{cite web|url=http://www.billboard.com/#/column/chartbeat/ask-billboard-is-idol-ruining-rock-1004072914.story?page=2|title=Ask Billboard: Is 'Idol' Ruining Rock?|publisher=[[Billboard (magazine)|Billboard]]|last=Trust|first=Gray|accessdate=2010-03-05}}</ref>
:4. [[Мараја Кери]] — 15 (изедначено)<ref name="kristinew"/>
:4. [[Кристин В]] — 15 (изедначено)<ref name="kristinew"/>
:6. [[Бијонсе Ноулс]] — 14<ref name="beyonce">{{cite web|url=http://www.billboard.com/#/column/chartbeat/chart-beat-wednesday-diva-domination-1004087021.story|title=Chart Beat Wednesday: Diva Domination|publisher=[[Billboard (magazine)|Billboard]]|last=Trust|first=Gray|accessdate=2010-04-28}}</ref>
:6. [[Ријана]] — 14<ref>[http://www.billboard.com/#/artist/rihanna/chart-history/658897?f=359&g=Singles Rihanna Hot Dance Club Songs chart history, Billboard.com]</ref>
:8. [[Витни Хјустон]] — 13<ref name="beyonce"/>
:9. [[Дебора Кокс]] — 10 (изедначено)<ref>[http://www.billboard.com/#/artist/deborah-cox/chart-history/139109?f=359&g=Singles Deborah Cox Hot Dance Club Songs chart history, Billboard.com]</ref>
:9. [[Pet Shop Boys]] — 10 (изедначено)<ref>{{cite web|url=http://www.billboard.com/#/news/chart-beat-wednesday-straight-no-chaser-1004050247.story|title=Chart Beat Wednesday: Straight No Chaser, Tim McGraw, Depeche Mode|publisher=[[Billboard (magazine)|Billboard]]|last=Trust|first=Gray|accessdate=2009-12-02}}</ref>
 
== Наводи ==
*[http://www.billboard.com/bb/index.jsp Билборд Онлајн]
*[http://www.billboard.com/bbcom/charts/chart_display.jsp?g=Singles&f=Hot+Dance+Club+Play Моментална Хот Денс Клуб Песни табела (топ 25)]
*[http://www.billboard.com/bbcom/charts/chart_display.jsp?g=Singles&f=Hot+Dance+Airplay Моментална Хот Денс Ерплеј табела (topтоп 10)]
 
{{Билборд}}
[[Категорија:Билборд табели]]
[[Категорија:Денс-поп]]
 
'''Задебелен текст'''
 
[[cs:Hot Dance Club Play]]
Анонимен корисник