Разлика помеѓу преработките на „Иван Ачков“

Додадени 1.196 бајти ,  пред 9 години
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност | име=Иван Ачков | портрет= | px=70п| опис=македонски револуци...)
 
'''Иван Ачков''' е македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
== Биографија ==
Иван Ачков е роден на 27 јули 1874 година во градот [[Струга]], тогаш во [[Отоманската империја]]. Завршил педагошко училиште и предавал во [[Солун]], [[Велес]], [[Струмица]] и на други места. Во [[Неделно училиште во Солун|Неделното училиште]] на Организацијата, ги изведувал училишните предавања <ref>Л. Димитров, През време на учителствуването ми в Солун..., 5</ref>. Во 1895 година се вклучува во Организацијата на покана на [[Гоце Делчев]]. Тој бил касиер е на Велешкиот револуционерен комитет во периодот меѓу 1895-1896 година и на Струмичкиот револуционерен комитет во 1896-1897 година. Умира во Софија на 21 декември 1939 година <ref>Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, стр. 106</ref>.
 
== Извори ==
<references/>