Разлика помеѓу преработките на „Зависна територија“

Додадени 33 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Dependencies3Overseas territories and colonies labelled.PNGpng|мини|400п|Карта на зависните територии во светот
{| style="background:transparent" align=right
| {{легенда|#3CC| [[Австралија|АВС]]}}
| {{легенда|#00F| [[Франција|ФРА]]}}
| {{легенда|#F90| [[Холандија|ХОЛ]]}}
| {{легенда|#000033| [[Чиле|ЧИЛ]]}}
|}]]
'''Зависна територија''' или '''зависност''' е [[територија]] без целосна [[политика|политичка]] [[независност]] од некоја држава.
* [[Бермуди]]
* [[Британски Девствени Острови]]
* [[ГвадалупГваделуп]]
* [[Гренланд]]
* [[Кајмански Острови]]
* [[Француска Полинезија]]
 
== Поврзано ==
* [[Кралство Нов Зеланд]]
* [[Список на земји со помалку од 100.000 жители]]