Зависна територија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 904 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Dependencies3.PNG|мини|400п|Карта на зависните територии во светот
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{| style="background:transparent" align=right
Зависни територии се територии без целосна [[политика|политичка]] независност.
| {{легенда|#3CC| [[Австралија|АВС]]}}
| {{легенда|#600| [[Данска|ДАН]]}}
| {{легенда|#F0F| [[Нов Зеланд|НЗЛ]]}}
| {{легенда|#990| [[Норвешка|НОР]]}}
| {{легенда|#F00| [[Обединето Кралство|ВБР]]}}
| {{легенда|#393| [[Соединети Американски Држави|САД]]}}
| {{легенда|#00F| [[Франција|ФРА]]}}
| {{легенда|#F90| [[Холандија|ХОЛ]]}}
| {{легенда|#000033|[[Чиле|ЧИЛ]]}}
|}]]
Зависни'''Зависна териториитериторија''' сеили територии'''зависност''' е [[територија]] без целосна [[политика|политичка]] [[независност]] од некоја држава.
 
=== Африка ===
=== Америка ===
* [[Американски Девствени Острови]]
* [[АнгвилаАнгилја]]
* [[Аруба]]
* [[Бермуди]]
* [[Британски Девствени Острови]]
* [[Гвадалуп]]
* [[Фокландски Острови]]
* [[Француска Гвајана]]
* [[Гренланд]]
* [[Гвадалупе]]
* [[Кајмански Острови]]
* [[Мартиник]]
* [[Монтсерат]]
* [[Холандски Антили]]
* [[Порторико]]
* [[Туркс и Кајкос]]
* [[Свети Пјер и Микелон]]
* [[Туркс и Кајкос]]
* [[Фокландски Острови]]
* [[Француска Гвајана]]
* [[Холандски Антили]]
 
=== Азија ===
=== Европа ===
* [[Акротири и Декелија]]
* [[Фарски Острови]]
* [[Гибралтар]]
* [[Ман (остров)|Ман]]
* [[Џерзи]]
* [[Остров Ман]]
* [[Свалбард]]
* [[Фарски Острови]]
* [[Џерзи]]
 
=== Океанија ===
* [[Американска Самоа]]
* [[ОстровБожиќен МанОстров]]
* [[Француска Полинезија]]
* [[Валис и Футуна]]
* [[Кокосови Острови]]
* [[Кукови Острови]]
* [[Ниуе]]
* [[Нова Каледонија]]
* [[Питкернски Острови]]
* [[Норфолшки Остров]]
* [[Питкернски Острови]]
* [[Токелау]]
* [[Француска Полинезија]]
* [[Божиќен Острови]]
 
* [[Валис и Футуна]]
== Поврзано
* [[Кралство Нов Зеланд]]
* [[Список на земји со помалку од 100.000 жители]]
 
[[Категорија:Зависни територии| ]]