Разлика помеѓу преработките на „Радиојаглеродно датирање“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Carbon 14 formation and decay.svg|мини|десно|250п| 1: Создавање на јаглерод-14 <br>2: Разлагање на јаглерод-14 <br>3: Равенката е за живи организми, а неравенството се однесува на мртви организми, каде постоапотоа се разлага јагелеродот-14.]]
'''Радиојаглеродното датирање''' е [[радиометрија|радиометриски метод]] за датирање кој го употребува природниот постоечки изотоп на [[јаглерод]]-14 (C-14) за да ја одреди староста на јаглеродните материјали до старост од 60.000 години п.н.е.