Разлика помеѓу преработките на „Радиојаглеродно датирање“

с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Carbon 14 formation and decay.svg|мини|десно|250п| 1: Создавање на јаглерод-14 <br>2: Разлагање на јаглерод-14 <br>3: Равенката е за живи организми, а неравенството се однесува на мртви организми, каде постоа се разлага јагелеродот-14.]]
 
'''Радиојаглеродното датирање''' е [[радиометрија|радиометриски метод]] за датирање кој го употребува природниот постоечки изотоп на [[јаглерод]]-14 (14CC-14) за да ја одреди староста на јаглеродните материјали до старост од 60.000 години п.н.е.
 
Техниката на радиојаглеродно датирање ја открил [[Вилард Либи]] и неговите колеги во 1942 година во времето кога тој бил редовен професор на Чикашкиот универзитет. Либи проценил дека постојаната на радиоактивна концентрација на променливиот јаглерод-14 би била отприлика 14 распаѓања во минута (dpm) по грам. Во 1960, за оваа работа тој бил награден со [[Нобелова награда за хемија]].