Разлика помеѓу преработките на „Епистемологија“

Додадени 10 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{без извори}}
==Епистемиологија==
{{внимание}}
'''Епистемиологијата''' (од грчкиот ἐπιστήμη (epistēmē), што значи „знаење, наука“, и λόγος (logos), што значи „знаење“) е гранка на филозофијата која се занимава природата и опсегот (ограничувањата) на знаењето. Ги опфаќа прашањата:
- Што е знаењето?
3.886

уредувања