Разлика помеѓу преработките на „Митрополит“

Додадени 152 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Митрополит''' (на грчки: ''μητροπολίτης'') е најстарата епископска титула во Црквата...)
 
'''Митрополит''' (на грчки: ''μητροπολίτης'') е најстарата епископска титула во [[Црква]]та. Првично митрополит бил епископ на христијанска црква со резиденција во главниот град или митрополија (μητρόπολις) на [[Рим]]ска провинција. Титулата митрополит првпат се сретнува во каноните на Никејскиот вселенски собор од 325 година. 34 - то апостолско правило определува: епископите на сите народи да го познаваат првиот од нив и да го признаваат за главен, и да не твораат ништо, кое што ја надминува нивната власт, без негово знаење. Митрополитите ги свикувале и биле претседатели на помесните собори во својата епархија (''ἤ ἐπαρχία'') <ref>[http://www.mpc.org.mk/ Официјална страница на Македонската Православна Црква]</ref>.
 
== Извори ==
<references/>
 
[[Категорија:Православие]]