Пастрмка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Пастрмките''' ([[науч.]] ''Salmo'') е [[род (фамилијабиологија)|род]] на [[риби]] од [[фамилија (биологија)|фамилијата]] [[Лососи]] (''Salmonidae'') каде спаѓаат пастрмките и лососите, од кои најпознати се [[охридска пастрмка|охридската пастрмка]] (''Salmo letnica''), [[речна пастрмка|речната пастрмка]] (''Salmo trutta''), [[атлантски лосос|атлантскиот лосос]] (''Salmo salar'') и други. Родот живее претежно во [[Европа]]. Само ареалот на атлантскиот лосос се протега до северните краишта на [[Северна Америка]]. Пастрмките и лососите од [[Тихи Океан|Тихиот Океан]] припаѓаат на друг род, наречен [[Куконосни]] (''Onchorhynchus'').
 
Бројот на посебни видови и подвидови во родот Пастрмки е спорен. Атлантскиот лосос и речната пастрмка се широко распространети видови, но највеќето други [[таксон]]и се [[ендемизам|ендемски]] на еден [[слив]] (тука спаѓаат охридската пастрмка со подвидовите летница, струшка пастрмка, охридска белвица и тн).