Охридска пастрмка: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| classis = [[Зракоперки]]
| ordo = [[Лососовидни]]
| familia = [[Лососи (фамилија)|Лососи]]
| genus = ''[[ЛососЛососи]]''
| species = '''''Охридска пастрмка'''''
| binomial = ''Salmo letnica''
}}
 
'''Охридска пастрмка''' ({{lang-la|Salmo letnica}}) e ендемна слатководна риба што живее во [[Охридско Езеро|Охридското Езеро]], а припаѓа на фамилијата [[ПастрмкиЛососи (фамилија)|Лососи]] (Пастрмки). Неколку локални називи се летница, струшка пастрмка, охридска белвица. Максималната должина се движи од 25 до 60 cm, а максималната тежина е 15,8 kg. Се мрести од март до мај.
 
== Подврсти ==