Разлика помеѓу преработките на „Ubuntu“

Додадени 34 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: lmo:Ubuntu)
}}
 
'''UbuntuАбанту''' (изворно ''Ubuntu'') е бесплатен [[оперативен систем]] кој користи [[линукс јадро]]. Зборот „ubuntu“ е стар збор од [[Африка]] што значи човечност. Ubuntu е еден од најпознатите [[ГНУ/Линукс]] [[Дистрибуција|дистрибуции]].
 
Целта на Ubuntu оперативниот систем е ажурирана и стабилна линукс дистрибуција за корисниците и е силно фокусирана на нејзината искористеност. Ubuntu е дериват на [[Дебиан]], уште една популарна дистрибуција. Ubuntu може бесплатно да се симне од официјалната страна или може бесплатно да се нарача преку пошта.
Анонимен корисник