Разлика помеѓу преработките на „Бахами“

Додадени 177 бајти ,  пред 9 години
с
Бот Додава: mrj:Багамвлӓ; козметички промени
с (r2.6.5) (Бот Менува: nah:Bahamas (nci))
с (Бот Додава: mrj:Багамвлӓ; козметички промени)
{{Infobox country
|common_name = Бахами
|conventional_long_name = Државна заедница Бахами<br />''Commonwealth of The Bahamas''
|image_flag = Flag of the Bahamas.svg
|image_coat = Coat of arms of Bahamas.png
|image_map = LocationBahamas.svg
|national_motto =''„Напред, нагоре, понатака, заедно“''<br /><small>(анг. ''"Forward, Upward, Onward, Together"'')</small>
|national_anthem = "[[Напред, Бахами]]" <br /><small>(анг. "''March on, Bahamaland''")</small>
|royal_anthem = "[[Боже, чувај ја кралицата]]"<br /><small>(анг. "''God, save the Queen''")</small>
|official_languages = [[англиски јазик|англиски]]
|regional_languages = [[бахамски креолски јазик|бахамски креолски]]
|ethnic_groups = 85% [[Афробахамци|Афробахамци]], 12% европејци, 3% азијци
|demonym = Бахамец
|latd=25 |latm=4 |latNS=N |longd=77 |longm=20 |longEW=W
Денес, не е познато потеклото на името ''Бахама''. Сепак, за потеклото постојат две теории. Според првата, името потекнува од [[Шпански јазик|шпанските зборови]] ''„baja mar“'' што значи ''„плитко море“'', додека според втората, името потекнува од лукајанскиот назив за островот [[Гранд Бахама]] ''„ba-ha-ma“'', што во превод значи ''„голема горна средна земја“''.<ref>''Languages of the Pre-Columbian Antilles'' by Julian Granberry and Gary Vescelius</ref>
 
== Историја ==
[[FileПодатотека:Bf-map.png|thumb|left|275px|Карта на Бахамите]]
{{Главна|Историја на Бахамите}}
 
== Географија и клима ==
{{Main|Географија на Бахамите}}
[[FileПодатотека:BahamasOMC.png|left|200px|thumb|Карта на Бахамите.]]
 
Бахамите се островска група составена од 29 поголеми острови, 661 песочни мали острови и 2.387 мали, воглавно карпести, острови. Бахамите се наоѓаат во [[Атлантскиот Океан]], северно од [[Куба]] и [[Хиспањола]] ([[Хаити]] и [[Доминиканската Република]]), северозападно од островите [[Туркс и Каикос]] и југоисточно од [[САД]]. Вкупната површина на Бахамите е 13.939 километри квадратни со вкупно население од околу 330.000 жители. Најблиски острови до САД се Бимини, кои се познати како портата на Бахами. Најисточен остров од Гранд Бахама е Абако, додека најјугоисточен е островот Инагва. Најголем остров на Бахамите е островот Андрос. Покрај Андрос, останати населени острови се Елеутера, Кет, Лонг Ајланд, Сан Салвадор, Крукед, Ексума и Мајагвана. Главниот град на државата, Насау, се наоѓа на островот Њу Провиденс. Сите бахамски острови се ниски и рамни, со висини не повисоки од 15 до 20 метри. Највисока точка на Бахамите е Алвернија со висина од 63 метри и се наоѓа на островот Кет.
== Влада и политика ==
{{Main|Политика на Бахамите}}
[[FileПодатотека:BahamianParliamentPanorama.jpg|thumb|Дводомниот парламент на Бахамите во Насау.]]
[[FileПодатотека:Hubert Ingraham.jpg|thumb|150px|Премиерот [[Хјуберт Инграхем]]]]
 
Бахамите се [[Суверенитет|суверена]] [[Независност|независна]] нација. ПТрадиционално, политички и правно се во блиска соработка со [[Обединетото Кралство]]. Државата е парламентарна демократија во која опстојуваат, меѓу останатите, две големи партии: [[Слободно Национално Движење на Бахамите|Слободно Национално Движење]] и [[Прогресивна Либерална Партија на Бахамите|Прогресивна Либерална Партија]]. Бахамите се членка на [[Комонвелт на Нациите|Комонвелтот на Нациите]] и поради тоа на чело, формално, е кралицата [[Елизабета II]], што автоматски државата ја прави и уставна монархија. Како претставник на кралицата во државата е [[Генерален гувернер на Бахамите|генералниот гувернер]]. Сегашен генерален гувернер на Бахамите е [[Артур Фулкс]].
 
== Адиминистративна поделба ==
[[FileПодатотека:Districts of the Bahamas.png|thumb|right|300px|Дистрикти на Бахамите]]
 
Дистриктите на Бахамите овозможуваат систем на локално раководење освен [[Њу Провиденс]], чиишто работи се водени директно од централната власт. Во 1996, Парламентот на Бахамите го усвоил Актот за локална самоуправа со цел да се олесни воведувањето на Фамилијарни островски администратори, Дистрикти на локална самоуправа, Советници за локална самоуправа и Локални комитети за различните заедници на островите. Целта на овој акт е да им се овозможи на одбраните лидери да ги водат и надгледуваат работите во нивните дистрикти без мешање на централната власт. Се вкупно, има 32 дистрикти, во кои избори се спроведуваат на секои 3 години. Исто така постојат 110 Советници и 281 член на Градскиот комитет соодветно на различните дистрикти.<ref>[http://www.bahamas.gov.bs/bahamasweb2/home.nsf/vContentW/A5FB7665F3E4341306256F0000763055 Family Island District Councillors & Town Committee Members]</ref>
 
=== Националното знаме ===
[[FileПодатотека:Flag of the Bahamas.svg|thumb|left|150px|Националното знаме на Бахамите]]
Боите на знамето на Бахамите ја симболизираат претставата и аспирациите на луѓето од Бахамите; дизајнот ги рефлектира аспектите на природната околина (сонце, песок и море) и економскиот и социјален развој. Знамето е црн рамностран триаголник кај шипката, поставен на хоризонтална позадина составена од две бои на три еднакви ленти од сино-зелена боја, златна и сино-зелена.
 
Ова е симболиката на знамето: Црната, јака боја, ја претставува енергијата и силата на обединтетите луѓе, триаголникот што покажува кон телото на знамето ја претставува решителноста на Бахамците да ги развијат и поседуваат богатите ресурси од сонце и море симболизирани со златно и бојата на аквамаринот (сино-зелена) соодветно. Што се однесува на претставувањето на луѓето со црна боја на кожата, некои бели Бахамци се шегувале дека тие се претставени со конецот што „ги држи сите заедно“.<ref>http://www.bahamasschools.com/Symbol%20-%20Flag.htm</ref>
 
[[FileПодатотека:Coat of arms of Bahamas.png|thumb|left|150px|Грбот на Бахамите]]
 
=== Грбот на Бахамите ===
<blockquote>''"Forward, Upward, Onward Together." („Напред, исправено, сите заедно“)''</blockquote>
[[FileПодатотека:Tecoma stans, flowers+pods.jpg|thumb|left|150px|Националниот цвет на Бахамите]]
 
=== Национален цвет ===
== Економија ==
{{Main|Економија на Бахамите}}
[[FileПодатотека:Prince George Wharf in Nassau Harbor.jpg|thumb|left|200px|Пристаниште во Насау.]]
 
Бахамите се една од најпросперитетните држави во [[Карипското Море]]. Државата својата економија ја базира на [[Туризам на Бахамите|туризмот]]. Туризмот како индустриска гранка зазема 60 проценти од [[БДП]], но исто така туризмот обезбедува приходи за околу половина од работоспособното население.<ref>[http://www.nationsencyclopedia.com/Americas/The-Bahamas-ECONOMY.html "The Bahamas - Economy".] [http://www.nationsencyclopedia.com ''Encyclopedia of the Nations''.] Retrieved March 21, 2010.</ref> Од туристичкиот сектор, како најпопуларни активности се крстарењата со брод. Покрај туризмот, на второ место се финансиските услиги, кои заземаат околу 15 проценти од БДП на Бахамите.
== Култура ==
{{Main|Култура на Бахамите|Музика на Бахамите}}
[[FileПодатотека:Junkanoo.jpg|thumb|right|300px|[[Џункану]] прослава во [[Насау]]]]
Во помалку развиени острови, занаетчиството се состои од кошарство направено од палмини листови. Овој материјал, често нарекуван слама, е сплетен како капи и торби коишто се популарни туристички предмети. Другата употреба им е за т.н [[Вуду]] кукли, иако таквите кукли се резултат на имагинацијата на Американците а не се базирани на историски факти.<ref>Hurbon, Laennec. "American Fantasy and Haitian Vodou.” ''Sacred Arts of Haitian Vodou''. Ed. Donald J. Cosentino. Los Angeles: UCLA Fowler Museum of Cultural History, 1995. 181–97.</ref>
 
== Надворешни врски ==
 
* {{Official|http://www.bahamas.gov.bs}}
* {{Wikiatlas|Bahamas}}
* {{Wikitravel|Бахами}}
* {{CIA World Factbook link|bf|Бахами}}
* {{Dmoz|Regional/Caribbean/Bahamas}}
 
{{Америка}}
[[ht:Bahamas]]
[[ku:Bahama]]
[[mrj:Багамвлӓ]]
[[la:Insulae Bahamenses]]
[[lv:Bahamas]]
[[ms:Bahamas]]
[[mwl:Bahamas]]
[[ro:Bahamas]]
[[nah:Bahamas (nci)]]
[[na:Bahamas]]
[[pt:Bahamas]]
[[crh:Bahamalar]]
[[ro:Bahamas]]
[[rm:Bahamas]]
[[qu:Bahamakuna]]
[[ru:Багамские Острова]]
[[rue:Багамы]]
[[ru:Багамские Острова]]
[[sah:Баhамалар]]
[[se:Bahama]]