Разлика помеѓу преработките на „Филип Сидни“

Додадени 292 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Во Жутфен, [[Холандија]] има улица именувана по сер Филип Сидни. Има и статуа за него во паркот Коехорнсингел, каде англиските војници, кои загинале во битката на Жутфен биле привремено закопувани. На местото каде бил смртно ранет од шпанската војска има спомен плоча, која може да се најде на влезот на Варнсвелдсевег, југоисточно од католичките гробишта.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Сидни}}
[[Категорија:Англиски поети]]
[[Категорија:Луѓе од Тјудорскиот период]]
[[Категорија:Англичани од 16 век]]
[[Категорија:Фамилија Сидни]]
 
[[bg:Филип Сидни]]