Разлика помеѓу преработките на „Филип Сидни“

Додадени 484 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{викифицирање}}
[[File:Sir Philip Sidney from NPG.jpg|thumb|]]
 
'''Сер Филип Сидни''' ({{роден на|30|ноември|1554}} - {{починал на|17|октомври|1586}}) e една од најистакнатите личности од елизабетанската ера. Познат во негово време, во [[Англија]], како поет, дворјанин и војник, денес се памети како автор на „Астрофел и Стела“ (напишана 1580, објавена 1590), „Одбрана на поезијата“ (напишана 1581, објавена 1595) и „Аркадија“ (напишана 1580, објавена 1590).<br />
 
Алгернон Сидни, учесник во заговорот Рај Хаус, бил правнук на сер Филип Сидни.
Во Жутфен, [[Холандија]] има улица именувана по сер Филип Сидни. Има и статуа за него во паркот Коехорнсингел, каде англиските војници, кои загинале во битката на Жутфен биле привремено закопувани. На местото каде бил смртно ранет од шпанската војска има спомен плоча, која може да се најде на влезот на Варнсвелдсевег, југоисточно од католичките гробишта.
 
 
[[bg:Филип Сидни]]
[[ca:Philip Sidney]]
[[cy:Philip Sidney]]
[[de:Philip Sidney]]
[[en:Philip Sidney]]
[[es:Philip Sidney]]
[[eo:Philip Sidney]]
[[fr:Philip Sidney]]
[[it:Philip Sidney]]
[[la:Philippus Sidney]]
[[hu:Philip Sidney]]
[[nl:Philip Sidney]]
[[ja:フィリップ・シドニー]]
[[no:Philip Sidney]]
[[pl:Philip Sidney]]
[[pt:Philip Sidney]]
[[ro:Philip Sidney]]
[[ru:Сидни, Филип]]
[[sv:Philip Sidney]]