Хенри Греј (Прв војвода од Сафолк): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|parents=[[Томас Греј]]<br>[[Маргарита Вотон]]
|spouse=[[Лејди Френсис Брендон]] (1533-1554)
|children= [[Лејди Џејн грејГреј ]]<br>[[Лејди Катерина Греј]]<br>[[Лејди Марија Греј]]
|birth_date={{Birth date|1517|1|17|df=y}}
|death_date={{Death date and age|1554|2|23|1517|1|17|df=y}}
'''Хенри Греј''' ({{роден на|17|јануари|1515}} - {{починал на|23|февруари|1554}}) бил англиски глагородник и татко на [[Лејди Џејн Греј]].
 
Хенри Греј преку својот татко бил правнук на [[Едвард IV]] и неговата сопруга [[Елизабета Вудвил]]. По смртта на неговиот татко, тој ја наследил титулата гроф од Дорсет. Во [[1533]] година, со дозвола од кралот [[Хенри VIII]] се оженил за [[Лејди Френсис Брендон]], ќерка на сестрата на кралот, [[Марија Тјудор (кралица на Франција)|Марија]] и [[Чарлс Брендон (Прв војвода од Суфолк)|Чарлс Брендон]]. Од тој брак преживеале три деца: [[Лејди Џејн грејГреј ]], [[Лејди Катерина Греј]] и [[Лејди Марија Греј]].
 
Пред смртта на Хенри, во 1547 година, тој активно бил вклучен во политичкиот живот на земјата. По смртта на кралот, Хенри Греј започнал да го подржува [[Едвард Симор (Прв војвода од Сомерсет)|Едвард Симор]]. Во 1549 година бил вклучен во работата на советот на парламентот. По смртта на [[Чарлс Брендон (Трет војвода од Суфолк)|Чарлс Брендон]], третиот војвода од Суфолк, тој ја наследил таа титула.