Хенри Греј (Прв војвода од Сафолк): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Пред смртта на Хенри, во 1547 година, тој активно бил вклучен во политичкиот живот на земјата. По смртта на кралот, Хенри Греј започнал да го подржува [[Едвард Симор (Прв војвода од Сомерсет)|Едвард Симор]]. Во 1549 година бил вклучен во работата на советот на парламентот. По смртта на [[Чарлс Брендон (Трет војвода од Суфолк)|Чарлс Брендон]], третиот војвода од Суфолк, тој ја наследил таа титула.
 
Пред смртта на болниот едвард[[Едвард VI]], било одобрено барањето за брак на [[Гилдфорд Дадли]] со Џејн Греј. Со ова, Џејн по смртта на кралот, била прогласена за нов владетел на Англија. Но самото крунисување било оневозможено од страна на [[Марија I]], каде во [[февруари]] [[1554]] година Џејн била симнета од власт. По неколку денови, и Хенри бил уапсен и егзекутиран.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Греј}}
[[Категорија:Војводи од Сафолк|04]]
[[Категорија:Витези на Подвеската]]
[[Категорија:Луѓе од Тјудорскиот период]]
[[Категорија:Затвореници во Лондонската кула]]
[[Категорија:Англичани од 16 век]]
[[Категорија:Фамилија Греј|Хенри]]
 
[[ca:Enric Grey]]
[[de:Henry Grey, 1. Duke of Suffolk]]
[[en:Henry Grey, 1st Duke of Suffolk]]
[[es:Enrique Grey]]
[[fr:Henry Grey (1er duc de Suffolk)]]
[[it:Henry Grey, I duca di Suffolk]]
[[lb:Henry Grey]]
[[nl:Henry Grey]]
[[no:Henry Grey, 1. hertug av Suffolk]]
[[ru:Генри Грей, 1-й герцог Саффолк]]
[[sv:Henry Grey, 1:e hertig av Suffolk]]
[[zh:亨利·格雷,第一代萨福克公爵]]