Хенри Греј (Прв војвода од Сафолк): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Пред смртта на Хенри, во 1547 година, тој активно бил вклучен во политичкиот живот на земјата. По смртта на кралот, Хенри Греј започнал да го подржува [[Едвард Симор (Прв војвода од Сомерсет)|Едвард Симор]]. Во 1549 година бил вклучен во работата на советот на парламентот. По смртта на [[Чарлс Брендон (Трет војвода од Суфолк)|Чарлс Брендон]], третиот војвода од Суфолк, тој ја наследил таа титула.
 
Пред смртта на болниот едвард VI, било одобрено барањето за брак на Гилдфорд Дадли со Џејн Греј. Со ова, Џејн по смртта на кралот, била прогласена за нов владетел на Англија. Но самото крунисување било оневозможено од страна на Марија I, каде во февруари 1554 година Џејн била симнета од власт. По неколку денови, и Хенри бил уапсен и егзекутиран.