Хенри Греј (Прв војвода од Сафолк): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (нс)
 
Нема опис на уредувањето
'''Хенри Греј''' ({{роден на|17|јануари|1515}} - {{починал на|23|февруари|1554}}) бил англиски глагородник и татко на Лејди Џејн Греј.
 
Хенри Греј преку својот татко бил правнук на [[Едвард IV]] и неговата сопруга [[Елизабета Вудвил]]. По смртта на неговиот татко, тој ја наследил титулата гроф од Дорсет. Во [[1533]] година, со дозвола од кралот [[Хенри VIII]] се оженил за [[Лејди Френсис Брендон]], ќерка на сестрата на кралот, [[Марија Тјудор (кралица на Франција)|Марија]] и [[Чарлс Брендон (Прв војвода од Суфолк)|Чарлс Брендон]]. Од тој брак преживеале три деца: Лејди Џејн греј, Лејди Катерина Греј и Лејди Марија Греј.
 
Пред смртта на Хенри, во 1547 година, тој активно бил вклучен во политичкиот живот на земјата.