Томас Кулпепер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 450 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Person
|name = Томас Кулпепер
|title =
|image =
|caption =
|birth_date = 1514
|birth_place=
|death_date = {{починал на|10|декември|1541}}
|death_place =
|spouse =
|parents =
}}
'''Томас Кулпепер''' ([[1514]] – {{починал на|10|декември|1541}}) бил соработник во кралскиот дворт на англискиот крал [[Хенри VIII]] и љубовник на неговата петта сопруга [[Катерина Хауард]].
 
На [[10 декември]] [[1541]] во Тибурн, Кулпепер бил обезглавен.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Кулпепер}}
[[Категорија:Англичани од 16 век]]
[[Категорија:Луѓе од Тјудорскиот период]]
 
[[de:Thomas Culpeper]]