Разлика помеѓу преработките на „Ред (биологија)“

Додадени 14 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
! Назив !! Значење на [[префикс]]от !! Пример
|-
| Магноред || од ''magnus'' = голем, важен || [[Узенгични]] (''Epitheria'')
|-
| Надред || || [[Натпримати]] (''Euarchontoglires'')
| Подред || || [[Сувоносни мајмуни]] (''Haplorrhini'')
|-
| Инфраред || од ''infra'' = ниж || [[Вистински мајмуни]] (''Simiiformes'')
|-
| Парворед || од ''parvus'' = мал, ситен || [[Тесноносни мајмуни]] (''Catarrhini'')
|}