Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Купрен“

Додадени 1.039 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додаје: cs:François Couperin)
с
{{Infobox musical artist
[[Image:fransoa kupren.jpg|thumb|right|220px|Франсоа Купрен]]
|Name = Франсоа Купрен<br>''François Couperin''
|Img = fransoa kupren.jpg
|Img_capt =
|Img_size =
|Background = non_performing_personnel
|Birth_name = Франсоа Купрен
|Alias = Купрен Великиот
|Born = [[10 ноември]], [[1668]]<br><small>[[Image:Pavillon royal de France.svg|left|22x20px|Знаме на Кралството Франција]] [[Париз]], [[Кралство Франција|Франција]]</small>
|Origin =
|Died = [[11 септември]], [[1733]]<br><small>[[Image:Pavillon royal de France.svg|left|22x20px|Знаме на Кралството Франција]] [[Париз]], [[Кралство Франција|Франција]]</small>
|Instrument =
|Genre = [[Барокна музика|Барок]]
|Occupation = [[Композитор]]<br>[[органист]]<br>[[чембалист]]
|Years_active =
|Label =
|Associated_acts =
|URL =
|Notable_instruments =
}}
[[Слика:couperin-pieces de clavecin, III libre.jpg|thumb|right|220px|Насловна страна на Купреновата ''Дела за чембало, Книга Трета'', 1722]]
'''Франсоа Купрен''' ([[фр.]] ''François Couperin'') ([[10 ноември]], [[1668]] &ndash; [[11 септември]], [[1733]]) бил [[Франција|француски]] [[барокна музика|барокен]] композитор, органист и чембалист. Познат и како „Купрен Великиот“ (''Couperin le Grand'') како би се разликувал од другите истакнати членови на неговото музички надарено семејство [[Купрен]].