Разлика помеѓу преработките на „Костур“

Додадени 264 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Скелет преместена како Костур: си имаме збор)
:''Костур пренасочува тука. За други значења на поимот „костур“, видете ја [[Костур (појаснување)|страницата за појаснување]].''
Скелетот ( од грчки skeletos = суво тело, мумија) е дел од телото што во анатомијата и биологијата претставува потпорна структура на организмот. Има два вида на скелет: егзоскелет, надворешната цврста обвивка на организмот и ендоскелет кој ја формира потпорната структува во телото.
 
Скелетот'''Костурот''' (или '''скелетот''' (од грчки skeletos = суво тело, мумија) е дел од телото што во анатомијата и биологијата претставува потпорна структура на организмот. Има два вида на скелет: егзоскелет, надворешната цврста обвивка на организмот и ендоскелет кој ја формира потпорната структува во телото.
Во фигуративна смисла скелет може да биде и технологија која слуши како потпора на структура како градба.
 
 
 
== Видови на скелет ==