Разлика помеѓу преработките на „Каљао“

Додадени 33 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: ie:Callao; козметички промени
с (r2.7.1) (Бот Додава: no:Callao)
с (Бот Додава: ie:Callao; козметички промени)
'''Калао''' ({{lang-es|Callao}}) е најголемо и најзначајно пристаниште во [[Перу]]. Градот е дел од '''Уставната покраина Калао''' која воедно е и единствена покраина во '''регионот Калао'''. Калао се наоѓа западно од [[Лима]] и е дел од [[Метрополитенска област Лима|метрополитенската област Лима]]. Оваа метрополитенска област е составена од Калао и Лима и во неа живее една третина од населението на државата. На север, исток и југ се наоѓа [[Лима (покраина)|покраината Лима]], а на запад Калао излегува на [[Тихиот Океан]].
 
== Окрузи ==
Калао е поделен на шест окрузи, каде секој округ е управуван од градоначалник. Окрузите на Калао се:
 
<nowiki>*</nowiki> ''Остатокот од регионот Калао е составен од островите [[Сан Лоренцо (острови во Перу)|Сан Лоренцо]], [[Ел Фронтон (острови)|Ел Фронтон]] и [[Кавинзас (острови)|Кавинзас]] кои имаат околу 17.63 километри квадратни.''
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
* [[Метрополитенска област Лима]]
* [[Лима]]
* [[Градови во Перу]]
 
== Надворешни врски ==
{{commons|Callao|Callao}}
* [http://www.municallao.gob.pe Општина Калао]
{{Најголеми градови во Перу}}
 
[[CategoryКатегорија:Калао|Калао]]
 
[[gn:Callao]]
[[gd:El Callao]]
[[io:Callao]]
[[ie:Callao]]
[[it:Callao]]
[[ka:კალიაო]]