Разлика помеѓу преработките на „Eric Clapton (албум)“

Додадени 958 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox album
| Name = ''Eric Clapton''
| Type = [[Студиски албум]]
| Artist = [[Ерик Клептон]]
| Cover =
| Caption =
| Released = август, 1970
| Recorded = ноември, 1969, и јануари, 1970<br /><small> [[Лос Анџелес]], [[Калифорнија]]
| Genre = [[Рокенрол|Рок]]
| Length = 36:41
| Label = „[[Atco Records|Atco]]“ (САД), „[[Polydor Records]]“
| Producer = [[Диланеи Бремлит]]
| Reviews =
| Last album = ''[[On Tour with Eric Clapton]]'' <br />од<br /> „[[Delaney, Bonnie & Friends]]“<br /> (1970)
| This album = '''''Eric Clapton'''''<br />(1970)
| Next album = ''[[Layla and Other Assorted Love Songs]]''<br />од<br />„[[Derek and the Dominos (бенд)|Derek and the Dominos]]“<br />(декември, 1970)
}}
'''Eric Clapton''' е [[Епоним|епонимниот]] соло албум од [[Ерик Клептон]] издаден во август, 1970.
 
==2006: делукс едиција==
===Микс на Том Дод, прв диск===
Од 1-11 песна беабиле претходно издадени во 1970 како што може да се види погоре. Песната 12 оригинално ебила издадена на лимитираното бонус ЦД кое содржи и некои копии на [[блуз]]. Песната 13 оригинално ебила издадена на албумот „Get Ready“ на Кинг Куртис во 1970. Песната 14 претходно не била издадена.
 
{|class="wikitable"
 
==Личности==
* Ерик Клептон - [[гитара]], водечки [[вокал]]
* Диланеи Бремлит - [[ритмичка гитара]], вокали
* Лион Расел - [[пијано]]
* Боби ВајтлокВитлок - [[хамонд орган]], вокали
* Џон Симон - пијано
* Карл Ридли - [[бас гитара]]
* Џим Гордон - [[тапани]]
* Џим Прајс - [[труба]]
* Боби Кис - [[саксофон]]
* Текс Џонсон - [[удиралки]]
* Бони Бремлит - вокали
* Рита Кулеџ - вокали
2.148

уредувања