Разлика помеѓу преработките на „Војна и мир“

Додадени 39 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: <ref></ref>Војна и мир (руски: Война и мир, Пре-реформи руски: Война и миръ) е роман од руски...)
 
с
{{внимание}}
<ref></ref>Војна и мир (руски: Война и мир, Пре-реформи руски: Война и миръ) е роман од рускиот автор Лав Толстој, објавен во 1869 година. Делото е во епски размери и се смета за едно од најславните дела на фикцијата. Тоа се смета за едно од најдобрите литературни достигнувања , заедно со другото негово познато дело "Ана Каренина" (1873-1877).
{{викифицирање}}
<ref></ref>Војна и мир (руски: Война и мир, Пре-реформи руски: Война и миръ) е роман од рускиот автор Лав Толстој, објавен во 1869 година. Делото е во епски размери и се смета за едно од најславните дела на фикцијата. Тоа се смета за едно од најдобрите литературни достигнувања , заедно со другото негово познато дело "Ана Каренина" (1873-1877).
Војна и мир ги опишува во графички детали настаните кои довеле до француската инвазија на Русија, како и влијанието на ерата на Наполеон на царистичкото општество, како што се гледа преку очите на петмина руски аристократски семејства. Делови од претходната верзија се серијали во списанието Руски месинџер (Руски гласник) помеѓу 1865 и 1867 година. Романот првпат беше објавен во целост во 1869 година. "Њусвик" во 2009 година го рангираше на врвот на својата листа на Топ 100 книги.
Самиот Толстој , некако нерешително, изјави за Војна и мир дека "не е роман, а уште помалку е тоа поема, а уште помалку една историска хроника."